Katedra anorganickej chémie

Moyzesova 11, 041 54 Košice, Slovakia +421 (55) 234-2341 kach.pf.upjs@gmail.com

Veda a výskum

Výskum realizovaný na Katedre anorganickej chémie (KACH) odzrkadľuje dlhodobé členenie na oblasť Materiálovej chémie a Bioanorganickej chémie. V súčasnosti na KACH pôsobia viaceré pracovné skupiny zamerané na oblasť pórovitých materiálov (pórovitá silika a jej využitie v oblasti sorpcie plynov, liečiv a pod., MOF materiálov a ich využití v praxi - prof. Zeleňák a doc. Almáši) a molekulový magnetizmus (jednomolekulové magnety, materiály vykazujúce spinovú bistabilitu a pod. - prof. Černák, doc. Kuchár). V oblasti bioanorganickej chémie je dlhodobé zameranie na zlúčeniny potenciálne využiteľné v oblasti protirakovinovej aktivity, protizápalové, s antimikrobiálnymi účinkami a pod. (prof. Vargová a doc. Potočňák).

 


Na KACH aktuálne pôsobí aj študentka doktorandského štúdia Mgr. Lucie Zelená, ktorá bola prijatá v rámci Plánu obnovy (Komponent 9: R1), projektu Štipendiá pre excelentných PhD. študentov a študentky (kód projektu: UPJŠ 09I03-03-V02-0002). Tento projekt je zameraný na podporu výskumných aktivít doktorandov. V projekte sa študentka zaoberá prípravou vysoko poréznych materiálov, ktoré sa dajú použiť ako nosiče protirakovinových a protizápalových liečiv. 

 


V súčasnej dobe sa na KACH realizujú aj dva projekty v rámci Plánu obnovy (Komponent 9: R2). Jedným z riešiteľov je RNDr. Lenka Krešáková, PhD., ktorá sa v projekte HERCULES (Hybridné materiály zložené z vrstevnatých hlinitokremičitanov a molekulových magnetov, kód projektu: 09I03-03-V04-00176) venuje interdisciplinárnej problematike interkalácie magneticky aktívnych materiálov na báze lantanoidov do syntetických saponitov - hlinitokremičitanov. V spolupráci so Slovenskou Akadémiou vied v Bratislave a Katedrou kondenzovaných látok na Ústave fyzikálnych vied v Košiciach, budú študovať vplyv interkalácie na magnetické vlastnosti pripravených hybridných materiálov a porovnávať ich s magnetickými vlastnosťami pôvodných komplexov.

Druhou je Mgr. Eva Beňová, PhD. et PhD., ktorá po získaní štipendia pre excelentných výskumníkov a výskumníčok R2 pôsobí ako výskumná pracovníčka v rámci projektu MELODY (Mesoporous silica nanoparticles for drug delivery, kód projektu: 09I03-03-V04-00722). Hlavným cieľom projektu MELODY je skúmať potenciál mezoporovitých nanočastíc na báze oxidu kremičitého ako nosičov pre cielené dodávanie antitrombotických liečiv. Projekt dopĺňa výskum mezopórovitých materiálov, ktorý na KACH v súčasnej dobe prebieha.

 


Z ďalších projektov zvyšujúcich rôznorodosť výskumu na KACH je potrebné spomenúť aj projekt IPEL 2023-2744-3, ktorý sa pod vedením RNDr. Miroslavy Matikovej Maľarovej, PhD. venuje rozšíreniu interaktívnej mapy chemického priemyslu so zameraním na ekológiu. Pripravuje podklady pre interaktívnu mapu na platforme ArcGis a informácie k už pridaným podnikom je možné nájsť na tejto stránke.