Katedra anorganickej chémie

Moyzesova 11, 041 54 Košice, Slovakia +421 (55) 234-2341 kach.pf.upjs@gmail.com

Pracovné skupiny

Pracovné tímy na KACH

  • Skupina prof. Černáka:

Členovia (z KACH): prof. RNDr. Juraj Černák, DrSc., doc. RNDr. Juraj Kuchár, PhD., RNDr. Miroslava Matiková Maľarová, PhD., RNDr. Richard Smolko, PhD., RNDr. Jana Tomičová, Mgr. Andrea Koščíková, Mgr. Marek Szabó Dózsa

Zameranie: V rámci projektov sa pripravujú a študujú nové koordinačné zlúčeniny ako nanomagnety na báze vybraných 3d- a 4f-kovov, resp. ich 3d/3d a 3d/4f kombinácií. Očakáva sa, že pripravené komplexy s jednojadrovou, resp. oligomérnou štruktúrou budú patriť do triedy jednomolekulových magnetov. Analogické komplexy s jednorozmernou štruktúrou budú študované ako kandidáti na pozorovanie jednoreťazcovitého magnetizmu. Vybrané komplexy, najmä Gd(III) a Mn(II), budú skúmané aj na prejavy magnetokalorického efektu. Tvar koordinačného polyédra a štruktúrna rozmernosť pripravených komplexov, a tým aj ich magnetické vlastnosti, sa budú ladiť pomocou ligandov použitých pri syntéze. Dôraz sa kladie na prípravu látok v podobe monokryštálov, čo umožní stanovenie ich kryštálových štruktúr. Experimentálne výsledky štúdia magnetických vlastností sa budú korelovať s výsledkami štruktúrnej analýzy, čo umožní následnú modifikáciu pripravených komplexov.

  • Skupina prof. Zeleňáka:

Členovia (z KACH): prof. RNDr. Vladimír Zeleňák, DrSc., doc. RNDr. Miroslav Almáši, PhD., Mgr. Nikolas Király, PhD., Mgr. Eva Beňová, PhD., RNDr. Milica Želinská, PhD.

Zameranie: Pracovná skupina je zameraná na štúdium prípravy, vlastností a aplikácií nanopórovitých materiálov. Detailnejšie sa venuje usporiadaným mezopórovitým materiálom na báze siliky, ako aj pórovitým koordinačným polymérom, známym aj pod označením MOF. Táto pracovná skupina bola prvá v rámci Slovenska, ktoré tieto dve významné problematiky na Slovensku zaviedla a adaptovala. Skupina pripravila a popísala skupinu unikátnych MOF so skratkou UPJS-X (X= 1-22+). Oblasti aplikácií sú oblasť sorpcie a uskladnenia plynov technologického významu (oxid uhličitý, metán, vodík..), ďalej sa skupina venuje použitiu nanopórovitých materiálov pre cielený vektorový transport liečiv, použitiu nanopórovitých materiálov na prípravu magnetických nanokompozitov vykazujúcich zaujímavé magnetické správanie a v neposlednom rade aj na katalýzu. V posledných rokoch svoje záujmy rozšírila aj o materiály na báze uhlíka a jeho kompozitom s MOF, ako aj aplikáciám do oblasti využitia MOF pri dizajnovaní elektród pre Li batérie. Skupina získala v roku 2016 prestížne ocenenie “Špičkovy výskmuný tím Slovenska” s názvom TRIANGEL (Tím pre špičkový výskum anorganických materiálov). Členovia tímu získali viaceré významné ocenenia. Prof. Vladimír Zeleňák získal ocenenie Vedec roka SR 2018, bol finalistom súťaže ESET Science Award v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg, získal Cenu predsedu Košického samosprávneho kraja za vedu v roku 2019. Doc. Miroslav Almáši získal ocenenie v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov v rámci ESET Science Award 2022. Skupina má kvalitnú doktorandskú školu:

Skončení doktorandi: RNDr. Dáša Halamová, PhD., RNDr. Mária Skřínská, PhD., doc. RNDr. Miroslav Almáši, PhD., RNDr. Romana Smolková, PhD., Mgr. Jozef Magura, PhD., Mgr. Eva Beňová, PhD., Mgr. Lukáš Žid, PhD., Mgr. Nikolas Király, PhD.

Aktuálni doktorandi: Mgr. Dávid Princík, Mgr. Nina Lenártová, Mgr. Ľuboš Zauška, Mgr. Nikola Vargová, Mgr. Alexandra Migasová, Mgr. Lucie Zelená, MSc. Miratul Alifah.

Post-doktorandi: Mgr. Milan Burčák, PhD, Mgr. Dáša Halamová, PhD., Dr. Ivan Saldan

  • Skupina doc. Potočňáka:

Členovia (z KACH): doc. RNDr. Ivan Potočňák, PhD., RNDr. Miroslava Matiková Maľarová, PhD., Mgr. Martina Kepeňová, Mgr. Jakub Kurjan.

Zameranie: Doc. Ivan Potočňák začal v roku 2007 budovať pracovnú skupinu SYKORKA (SYNTÉZA KOMPLEXOV S PROTIRAKOVINOVOU AKTIVITOU), ktorá sa venuje komplexom prechodných kovov s derivátmi 8-hydroxychinolínu (HXQ). Prečo deriváty HXQ? Jednak sú to vhodné chelátujúce ligandy a navyše tieto deriváty sami osebe vykazujú široké spektrum biologickej aktivity – používajú sa ako lokálne antiseptické činidlá, antimalariká, vykazujú protizápalové, antifungálne, antimykobakteriálne, antineurodegeneratívne a najmä protinádorové účinky. Na danej problematike postupne pod jeho vedením pracovalo osem doktorandov. Výsledky ich práce sú zverejňované v popredných zahraničných vedeckých časopisoch. V posledných rokoch sa výskum rozšíril o prípravu komplexov s derivátmi kumarínu, ktoré podobne ako HXQ vykazujú široké spektrum biologickej aktivity. V súčasnosti sa danej problematike, okrem spolupracujúcich kolegov z iných pracovísk, venuje Dr. Matiková-Maľarová, doc. Potočňák a jeho dvaja doktorandi. Do čiastkových výskumných úloh uvedenej problematiky sa zapájajú aj študenti bakalárskeho a magisterského stupňa štúdia. Získané výsledky sú dôležitým podkladom pre vypracovanie ich záverečných bakalárskych a magisterských prác.